Muzeum w Dąbrówce otwarte!

W Dąbrówce k. Luzina została otwarta nowa siedziba Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” oraz Muzeum Saperskiego „Explosive”.

W nowo otwartych Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” oraz Muzeum Saperskim „Explosive” w Dąbrówce zwiedzający mogli zobaczyć m.in. sprzęt wojskowy z okresu II wojny światowej.

Gościem specjalnym był Bogusław Wołoszański. Historyk nie krył podziwu dla zbiorów muzeum, które – jak zaznaczył – w znacznej części składają się na rzadkie i w pełni sprawne artefakty.

W sobotę, 30 maja, o godzinie 12, Muzea w Dąbrówce zostały bezpłatnie otwarte dla tych osób, które wcześniej, za pomocą strony internetowej, zgłosiły swój udział w imprezie inauguracyjnej.

W godzinach od 12:30 do 15:30 odbywały się pokazy grup rekonstrukcyjnych na dioramach, można było także zwiedzić ekspozycje stałe. O 16 miała miejsce inscenizacja historyczna pt. „Zanim upadł Berlin”, w której brali udział rekonstruktorzy z Polski, Niemiec oraz Republiki Czeskiej, a o 18 Muzea zostały oficjalnie zamknięte, lecz nie na długo, bo już od 3 czerwca będzie mógł je zwiedzić każdy.

Muzea wojskowe w Dąbrówce znajdują się przy ulicy ppłk. Ryszarda Lubowiedzkiego, na terenie, który niegdyś należał do wojska.

Właścicielem Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf” jest Marian Kotecki – znany przedsiębiorca z branży transportowej, Muzeum Saperskie „Explosive” należy natomiast do Piotra Bik.

gwe24.pl
01.06.2015